[ Outline ] · Standard · Linear+

> ~struja~

Efimova
post Mar 22 2011, 08:07 PM
Post #1





Group: Članovi
Joined: 25-February 08
Member No.: 917
Status: Učenik MGa
Škola/Razred: 3.b



Dakle, volela bih da mi neko pomogne ako ga ne mrzi, imam par nedoumica iz fizike.

1) Kad čestice sa pozitivnog dela izvora dođu na jednu ploču kondenzatora, kako se negativne stvore na drugoj? Najlogičnije objašnjenje je da struja teče od te (druge)strane kondenzatora ka negativnom delu izvora, pa iz te ploče ''beže'' pozitivne čestice i tako na njoj ostaju negativne. Međutim, da li je moguće da u stvari one pozitivne čestice na jednoj ploči privlače negativne čestice iz provodnika tako da se one skupe na drugoj ploči? i šta onda radi izvor? U stvari, šta je od ova dva tačno?

2) Nije mi jasno kod oscilatornog kola...(LC) Kad je kondenzator napunjen i stavi se u kolo sa kalemom, s jedne njegove strane kreću plusići i usput sreću kalem. Onda kroz njega prolazi struja, pa se u njemu indukuje struja suprotnog smera. Mene zbunjuje što bi ta struja trebalo da vraća plusiće na pozitivnu ploču i tako bi išlo u beskonačnost. Naravno da to nije, ali mi nije jasno zašto. U knjizi piše da će se kondenzator bez problema isprazniti! I onda dalje bla, dalje kao razumem šta se dešava, ali ovo ne.

3) I kako gvozdeno jezgro prenosi fluks iz primarnog kalema u sekundarni? Kako može fluks da se prenosi?

Hvala unapred!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies
Leopold Blum
post Mar 22 2011, 09:21 PM
Post #2





Group: Članovi
Joined: 19-February 11
Member No.: 1.339
Status: Van MGa
Ime i prezime: Leopold Blum
Škola/Razred: Mitrovacka gimnazija, III-4



Nisam nesto narocito upoznat sa svim ovim, ali evo kako sam ja shvatio stvari. Mislim da veci deo tvojih nedoumica sastoji u zanimljivom shvatanju stvari. smile.gif
1) Izvor elektromotorne sile stvara na svojim krajevima razliku potencijala, tj, elektricno polje. E, evo u cemu mislim da se sastoje tvoje nedoumice. Posmatras struju kao tok naelektrisanih cestica koji polazi od izvora. Zapravo, nije izvor izvor nael. cestica, vec samo izvor polja koje deluje na nael. cestice. U drugom je, ako se secas, bilo neko izvodjenje brzine kojom putuju naelektrisane cestice u provodniku. I te brzine su mislim bile reda cm/s, ili cak pre mm/s. E, sad, zamisli, da kad stisnes prekidac za svetlo cestice tom brzinom putuju do sijalice. Mislim da bismo se bas nacekali... Jednostavno el. polje nekog izvora deluje silom na nael. cestice u provodniku (F=qE) i u svakom delu provodnika (u zatvorenom kolu) dolazi do kretanja naelektrisanja. I, da, polje se prostire brzinom svetlosti, ali to je nebitno.
E, sad, ako je kondenzator u kolu izvora stalne struje, na njegovim plocama postoji razlika potencijala. I mislim da je ovo drugo sto si rekla u redu. Ali, mislim i da nema potrebe za takvim tumacenjima, odvlaci samo misli.
Mislim, kad dodje promenljiva struja, takve stvari su stvarno odvlacece. Jacina polja (razlika potencijala, sasvim svejedno za jadni kondenzator) se menja, menjaju se kolicine naelektrisanja na plocama. Cak i ako nema nekog realnog prostornog kretanja nael. (ne skacu elektroni izmedju ploca kondenzatora da bi u kolu tekla struja), jednostavno dro/dt nije nula (promena gustine nael. s vremenom) i to zapravo predstavlja struju. Kad god to nije nula, ima struje, kad jeste, struja je 0.
2) Opet, ista stvar, nema smisla pratiti naelektrisanja. Indukovana ems na kalemu, pocetni napon na kondenzatoru... Jednacina. Nacrtaj kosinusnu funkciju. To je kolicina nael. na kondenzatoru. Ona dodje do nule, tj, ako hoces, u vreme kad se kondenzator isprazni kalem se ,,maksimalno napuni", tj, fluks kroz kalem je tada maksimalan. I onda se na racun fluksa kondenzator ponovo puni... A, to praznjenje se mora poklopiti sa trenutkom ovog maksimalnog fluksa, zbog odnosa napona (indukovane ems) na jednom i drugom.
3) Fluks nije nesto sto se prenosi, to je matematicka stvar (kao i polje i svasta takvo, mislim, ima smisla reci da se polje prenosi kroz prostor, na primer, ali tada se misli na energiju, tj, na neku sposobnost da se nesto nekom telu sa odredjenim osobinama desi, polje je oruzje kojim se koristis za objasnjavanje fenomena, a ne fenomen). Kad se kaze da se ,,prenosi" to znaci da se prenosi energija koja se fluksom opisuje, a energija moze da radi nesto. E, kako se ona moze preneti, ne znam sta da kazem, a da ne bude besmisleno. Fluks je velicina jednostavno ,,stvorena" da bi se lepo opisali fenomeni. Ne postoji jasnije objasnjenje od toga da kada se drugi kalem nalazi u mag. polju prvog kalema (to bi bilo to neko prenosenje fluksa, sta vec, nesrecnih li naziva), u njemu se indukuje EMS. Nema niceg spornog i epohalnog. Nije ti ni potrebno to gvozdeno jezgro, ali bez njega, polje medju kalemima bi bilo malo, ili, bolje ,,fluks bi se rasipao na sve strane" (opet, nesrecni izrazi), a ovako, s gvozdjem (pogodno oblikovanim, pa onda onako izdeljenim u plocice zbog onih uvrnutih Fukoovih struja), polje u kalemima je neuporedivo jace, glavnina fluksa je u kalemima, najvise energije se prenese iz kalema u kalem...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Efimova   ~struja~   Mar 22 2011, 08:07 PM
Leopold Blum   RE: ~struja~   Mar 22 2011, 09:21 PM
TatkoNaZmaja93   RE: ~struja~   Mar 23 2011, 10:29 PM
tesic   RE: ~struja~   Mar 23 2011, 10:33 PM
Kuzman   RE: ~struja~   Mar 24 2011, 03:37 PM
Efimova   RE: ~struja~   Mar 24 2011, 07:26 PM
rakula93   RE: ~struja~   Mar 24 2011, 08:49 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: