Sastavi Iz Srpskog
Dragi clanovi i posetioci foruma,
Mozda ce vam ova brojka zvucati neverovatno, ali Forum Matematicke gimnazije postoji vec vise 6 godina - od januara 2006. godine, ako zelimo da budemo precizni.
Sa vise od 1.000 clanova, 4.000 tema i 100.000 poruka predstavlja najvecu zajednicu orijentisanu ka Matematickoj gimnaziji i ucinio je nase srednjoskolske dane barem iole zanimljivijima. Ne samo da je bio mesto za visokointelektualne razgovore ucenika Matematicke gimnazije, vec i forum na koji smo dolazili da se druzimo sa ljudima iz cele Srbije, pa i regiona. Verujem da ne govorim samo u nase ime kada kazem da su ovde nastala mnoga poznanstva koja su se kasnije dalje razvijala u "pravom svetu".
Nazalost, ta idilicna vremena su sada iza nas. Tokom poslednjih nekoliko godina Internet u regionu je doziveo vrtoglav razvoj, i potreba za ovakvim forumima vise ne postoji. Pojavile su se socijalne mreze kao sto su Facebook i Twitter, i komunikacija je na mnogo visem nivou. Forum, iako pun korisnih informacija, vise ne sluzi svojoj prvobitnoj nameni.
Iz tog razloga, teska srca smo doneli odluku da Forum Matematicke gimnazije prestane sa radom. Od danas registracije na forumu nece biti moguce, ali ce sve poruke i dalje biti dostupne za pregled. Takodje, od prvog septembra forum vise nece biti dostupan na adresi mg-forum.net, ali ce se arhivi i dalje moci pristupiti preko adrese bozidarevic.com/mgforum . Takodje bismo zeleli da iskoristimo priliku i da uputimo sve bivse ucenike na Alumni Matematicke gimnazije - almagi.mg.edu.rs.
Hvala svima koji su ucestvovali u diskusijama i koji su pomogli da ovaj forum bude jedno prijatno mesto.
Administratorski tim MG Foruma
Sastavi Iz Srpskog
pyost |
Jan 30 2006, 09:16 PM
Post
#1
|
Deus Ex Makina Group: Administratori Joined: 25-January 06 From: Beograd Member No.: 2 Status: Bivši učenik MGa Škola/Razred: RAF |
Oduvek je bio problem naći tekstove koji bi mogli da posluže za pisanje određenih sastava. E pa to mora da se promeni!
Ova tema je predviđena ISKLJUČIVO za postavljanje VAŠIH sastava iz srpskog jezika. Dakle, kada postavljate sastav, napišite njegov naslov, pa ispod toga u uglastim zagradama stavite na šta se taj sastav odnosi (videćete na šta mislim u sledećem primeru), pa onda tekst. Naravno, nije dozvoljeno upotrebiti ceo tekst nečijeg sastava, već samo delove, odnosno koristiti ga za orijentaciju. Nadam se da bar neko od vas piše sastave na kompjuteru -------------------- Baby, it's a violent world.
Registrovani korisnik Linuxa broj 460770 [Ubuntu 7.10] |
pyost |
Apr 4 2006, 10:45 AM
Post
#2
|
Deus Ex Makina Group: Administratori Joined: 25-January 06 From: Beograd Member No.: 2 Status: Bivši učenik MGa Škola/Razred: RAF |
Као и код епова, народна епска поезија је одувек била стварана да би се очували неки догађаји. Како није одувек било могућности за записивањем тих догађаја, они су се чували преношењем с колена на колено, све док их неко не запише. На тај начин се одржао дух поезије, која је сваким коленом приказивана онако како је народ види. Епска поезија се доста разликује од лирске, како по садржају тако и по начину обраде тог садржаја. Њима је заједничко једино што су обе врсте поезије писане у стиху. Лирска песма приказује осећања, за разлику од епске, која описује догађаје. То је играло јако важну улогу код очувања тих песама, јер се песме са доста осећања лако мењају кад их неко други прича. Догађаји, са друге стране, су више чврсте чињенице, које се евентуално мењају ради одређених веровања у том периоду. Даље, епска поезија се састоји из више циклуса. Песме сваког од тих циклуса стваране су у другом периоду, а опет, све оне доста личе. Као што је већ поменуто у уводу, смењивањем генерација људи другачије певају песме, јер старије поистовећују са новима. Застарели изрази се замењују и прилагођавају тренутном периоду. Нпр. убацују се турцизми који су постали редовна појава, па се после поново избацују – све се то дешава како време тече. Тачно је да се коришћењем неког средства за писање одржава текст, у овом случају песма, у свом изворном облику, али питање је колико би то садашњици одговарало. То је лако уочљиво ако се пореди ,,Еп о Гилгамешу” са српским епским песмама. Ако занемаримо временски период који је протекао између њиховог стварања, јасна је разлика у начину писања. Еп је записан много раније него што су српске епске песме уопште створене, а да не причамо о томе колико је било потребно да се оне запишу. Вук Караџић је сам записао велики број ових песама, и може се рећи да је то урадио у правом тренутку. Веома је вероватно да би се све те песме кад-тад изгубиле, а са њима би се изгубио и велики део наше историје. Али опет, да су оне записане раније, не би се одвило њихово прилагођавање. Дакле, Вук их је записао тачно онда када су све биле мање-више поистовећене, али не и изгубљене између разних генерација. Наравно, увек се може поставити питање ,,Шта би било да су песме од почетка записиване у изворном облику?” Можда би ми тада боље схватали тај део историје, али онда не би могли да видимо како га је народ годинама касније схватао. Не можемо знати шта би нама више одговарало, већ само да претпостављамо да није много изгубљено. Ипак, народна епска поезија је оберучке прихваћена у њеном данашњем облику од стране великих писаца прошлости и садшњости. То само за себе говори да је народ добро учинио када ју је годинама преносио како је њему одговарало. -------------------- Baby, it's a violent world.
Registrovani korisnik Linuxa broj 460770 [Ubuntu 7.10] |